10-11 Ekim’de santarlistanbul Enerji Müzesi, hareketli ve renkli bir Maker Faire’a ev sahipliği yaptı. Enerji müzesinin kendine has cihazları ve eski bir sanayi binası olmasından kaynaklı yarattığı his maker’lar için inanılmaz bir buluşma ortamıydı.

 

Yaklaşık 1 senedir Studio-X’te maker’lar ve bu harekete destek verenler olarak buluşuyoruz. Maker Hareketi’ni yaygınlaştırmak, karşılıklı işbirlikleri oluşturmak dışında odak noktamız Maker Faire için düşünüyor, tasarlıyor ve çalışıyoruz. Bir ekip ruhuyla hareket etmeyi sevdiğimizden, ilk kez merkezileşmemiş, yöneticisi olmayan bir organizasyonu yapmayı denedik. Herkes bir işin ucundan tutmaya gönüllü olduğunda ve kendi yeteneklerini ortaya koyabildiğinde bunun nasıl da mümkün olabildiğini de gördük. Kurulum günü gelip çattığında, bir takım olarak çalışmanın haklı sevincini yaşıyorduk. Eğitimden, atölyelere, sanattan, mekatroniğe birçok kişi, şirket, oluşum kendini ifade edebileceği standını oluşturarak alana yerleşti.

Ertesi gün onlarca insan geldiğinde, bu ilgi karşısında bizler de çok heyecanlıydık. Birlikte üretmeyi, yine birlikte organize ettiğimiz bir şenlikte kutluyorduk. Ziyaret eden çocuklar ise, hayatlarındaki en eğlenceli mekanda olduklarını merakları ve sorularıyla fazlasıyla belli ediyorlardı. Gözleri ışıl ışıl, gördükleri her icat karşısında heyecan duyan ve öğrenme istekleri sonsuz bir nesille karşı karşıyaydık. Onlarla konuşmak, anlatmak, birlikte üretmek hayal edebileceğimizin de ötesinde bir deneyim oldu.

Tüm üretenlere yer vermeye gayret ettik. Eğitim alanında birçok okuldan öğrenciler kendi üretimlerini sergileyip soruları yanıtladılar, kendi yaşıtlarıyla bu heyecanlarını paylaştılar. Robotistan ve Robot Kutusu bir ekip olarak görev başındaydı. Gelen herkese robot yapmanın yollarını, elektroniğin temellerini anlattılar. Dış mekanda drone yarışları ise ciddi bir kalabalık topladı. Üniversite öğrencilerinin kendi ürettikleri güneş enerjili arabalar, 3D yazıcıların türlü türlü teknolojilerini tanıttıkları kocaman bir alan, Oculus ile kurgulanmış oyunlar fuarı doyumsuz bir deneyim parkuruna dönüştü.

İkinci gün Serdar Kuzuloğlu da oğlunu alıp bu renkli dünyaya getirmişti. Onu da yakalamışken Maker Faire hakkındaki izlenimlerini sorduk:

Her yaştan ve sosyal gruptan insanın katıldığı fuarda, çocuklar Scratch ile kendi oyunlarını yaptılar, robotları kontrol ettiler ve aslında teknolojiye ne kadar da yakın durduklarını keşfettiler. Üreten bir nesille birlikte, Türkiye’nin zorlu ve üzücü gündeminde bu umudu birlikte taşımaya kararlıydık.

Fuarın ikinci günü özellikle RC araba yarışlarıyla çok daha hareketliydi. ‘Need For Speed’ oyununun içerisindeydik adeta. Birbirinden şekilli arabalar duman çıkarıp drift yaparken arkadan gelen müziğin de gazıyla enerji müzesinde turladılar.

Bu fuarı yaparken, beklentilerimizi büyük tuttuk. Epey çabaladık, bir ekip ruhuyla hareket ettik ve sonunda beklediğimizin çok daha ötesinde bir ilgiyle karşılaştık. Hem yeni proje sahipleriyle bir araya gelme fırsatı yakaladık, hem de buna ilgi duyan yüzlerce insan olduğunu gördük. Önümüzdeki sene çok daha büyük, çok daha renkli bir Maker Faire diyerek hayallerimizi daha da öteye taşıyoruz. Üreten bir nesille birlikte çok daha güçlü, meraklı ve yetenekli olabileceğimizi biliyoruz ve maker hareketiyle birlikte bunu desteklemeye hep devam edeceğiz. Seneye kocaman bir panayırda buluşmak dileğiyle!.